MENÜ

Menü

Kauçuk Nasıl Üretilir?

Kauçuk Nasıl Üretilir?

Kauçuk ağacının özsuyuna lateks denir. Lateksi toplamak için ağaç gövdesinde demir bıçaklar ile V şeklinde yarıklar açılır. Toplanan lateks kendi haline bırakılırsa, kauçuk taneleri pıhtılaşır. Lateksin koagule edilmesiyle kauçuk üretilebilir. Bunun içinde asetik asit, formik asit gibi asitler kullanılır. Buradan elde edilen lateksin yaklaşık %35’i kauçuktur.

Lastik haline gelebilmesi için kükürt gibi kimyasal maddelerle karışması gerekir ve % 12-20 oranında kükürt taşıyan kauçuklara lastik adı verilir. Eğer içindeki kükürt oranı fazla olursa adı ebonit olan ve elektrik yalıtkanı olarak kullanılan bir ürün elde edilir. Kauçuğu sertleştirmek için içine kükürt gibi kimyasallar katılması yöntemine vulkanizasyon denir ve bu işlem yüksek sıcaklıklarda kimyasal bağların güçlenmesini sağlar.

Kauçuk kullanımının bütün sektörlere girmesiyle, kauçuğa olan talep artmış ve bu durum kauçuk kıtlığını doğurmuştur. Daha sonra bu durum suni kauçuk yapımını şekillendirmiştir. Suni olarak üretilen kauçuklarda bütadiyen bileşiklerinden faydalanılır. Doğal kauçuktan farklı olarak ısıya karşı daha dayanıklıdır ve kolay kolay aşınmaya uğramaz.